Planowanie drewna / Frez na płytkę wymienną czy wlutowaną?

Planowanie drewna, czyli frezowanie płaszczyzny w celu wyrównania jej, to temat coraz częściej poruszany przez stolarzy hobbystów a zarazem profesjonalistów. Od amatorskich projektów na małe stoliki kawowe poprzez wielkoformatowe produkcje i obróbkę masową plastrów różnego rodzaju drewna i nie tylko, frez do planowania powinien być odpowiednio dobrany. 

Ważną kwestą jest maszyna którą docelowo będziemy pracować. Jeżeli jest to frezarka górno wrzecionowa, należy zweryfikować jakie ma możliwości mocowania (chwyt) oraz jaką posiada moc, w przypadku CNC możliwości są znacznie większe. Na rynku elektronarzędzi przeważają frezy na chwycie 8 mm i 12 mm, więc pamiętajmy że jeżeli mamy taką możliwość, zastosujmy najgrubsze możliwe mocowanie. Przy planowaniu czyli frezowaniu płaszczyzny, mamy do czynienia z dużym oporem skrawania, dlatego część chwytowa jest dodatkowo narażona na złamanie. Moc natomiast powoli nam na dobór odpowiedniej średnicy. Frezy do planowania powinny mieć jak największą średnicę roboczą aby pracować szybciej i wydajniej. Jednak jeśli moc frezarki ma poniżej 1400W, zalecamy frezy o średnicy do 50 mm.

Frezy na płytkę wlutowaną z pewnością są korzystniejsze cenowo, jednak mają też swoje ograniczenia. Frezy do planowana z płytką wlutowaną CMT zalecamy ostrzyć 2 do 3 razy, co oczywiście skraca żywotność narzędzia w stosunku do frezów na płytkę wymienną. Jednakże jeżeli skala pracy jest nie wielka, a tego typu pracę jak planowanie nie zdarzają się zbyt często, taki frez w zupełności wystarczy. 

Frezy do planowania na płytkę wymienną CMT zalecamy dla bardziej wymagających i szukających profesjonalnych rozwiązań. Cała seria frezów do planowania posiada 4-ro stronnie naostrzone kwadratowe ostrza wymienne, które przed wymianą można wielokrotnie obracać. Dodatkowo ostrza wymienne występują w czterech klasach twardości, co pozwala również na pracę z takimi materiałami jak: Płyta wiórowa, MDF, tworzywa sztuczne i inne materiały drewnopochodne. 

Aby zwiększyć wydajność freza należy dostosować odpowiednie obroty (RPM) oraz odpowiednią prędkość posuwu – w zależności od średnicy narzędzia. Równie ważną kwestią jest odpowiednie zagłębienie podczas frezowania. Zaleca się aby w przypadku frezów CMT głębokość frezowania wahała się między 0,5 mm a 1,5 mm na jedno przejście.

Poniżej prezentujemy wyżej opisane serie frezów do planowania CMT