Jaka tarcza do drewna? / zagłębiarka

Zagłębiarka bez wątpienia jest jednym z częściej wykorzystywanych elektronarzędzia w branży meblarskiej oraz szerokopojętej pracy z drewnem i materiałami drewnopochodnymi. Znajdziemy ją zarazem u hobbysty, który dopiero zaczyna swoją przygodę z meblami, jak i również na każdym montażu czy w profesjonalnej stolarni. 
 
Zakres materiału jaki możemy ciąć zgłębiarką zależy tak naprawdę głównie od tarczy. Jak zatem właściwie dobrać tarcze do zgłębiarki?
 
Po pierwsze, musimy ustalić model i producenta zgłębiarki do jakiej chcemy dobrać tarcze. Ustalenie tego parametru da nam informację o średnicy zewnętrznej tarczy odraz otworze – każda maszyna ma odpowiedni zakres tych parametrów i należy się tego trzymać. Drugą kwestią jest informacja o materiale jaki chcemy obrabiać. 
W przypadku pracy z drewnem, należy ustalić czy potrzebujemy tarczy do cięcia drewna wzdłuż, w poprzek, a może wzdłużnie i poprzecznie ? W zależności od odpowiedniej konstrukcji, geometrii oraz ilości zębów uda nam się uzyskać najlepszą jakość podczas danego typu pracy. 
 
Do cięcia wzdłużnego należy dobrać tarcze o małej ilości zębów, stosunkowo agresywnym kącie natarcia i ogranicznikiem posuwu (przeciw ząb). Kształt zęba naprzemian – skośny. Mała ilość zębów oraz ogranicznik posuwu ogranicza ryzyko zaklinowaniu tarczy podczas cięcia między słojami.

Do cięcia poprzecznego, czyli precyzyjnego należy zastosować gęstą ilość zębów, również o kształcie naprzemian – skośnym. Duża ilość zębów zapewni nam ograniczenie wyrywania materiału podczas cięcia oraz zapewni najwyższą jakość wykończenia.

Cięcie uniwersalne natomiast charakteryzuje się możliwością cięcia wzdłużnego oraz poprzecznego jedną tarczą z zachowaniem dobrej jakości. Należy więc zastosować umiarkowaną ilość zębów naprzemian – skośnych aby tarcze nie klinowała się między słojami przy cięciu wzdłużnem, i dała dobrą jakość wykończenia przy cięciu poprzecznym.
Dodatkowym parametrem przy pracy zgłębiarką we właściwym doborze będzie kwestia grubości tarczy. Szczególnie w przypadku zgłębiarek akumulatorowych należy pamiętać o tym aby tarcza była jak najcieńsza. Pomimo faktu że zgłębiarka jest elektronarzędziem ręcznym, więc prowadzenie odbywa się ludzką ręką. Cienki rzaz zmniejszy nam opór skrawania, przez co prowadzenie będzie przyjemniejsze dla operatora. Kolejnym atutem cienkich tarcz jest waga – elektronarzędzia zużywają mniej energii na rozruch tarczy, co w przypadku elektronarzędzi akumulatorowych jest kluczowe. Ostatnim atutem jest niska strata materiałowa, co może mieć duży wpływ np. Dla producenta listewek lub cienkich elementów.
 
Dla przykładu, przy popularnej tarczy do Festoola, Bosch, Makity i nie tylko o średnicy 160 mm, do cięcia wzdłuż zastosujemy 12 zębów, do cięcia uniwersalnego 24 – 36 zębów, a poprzeczne i precyzyjne 40 i 56. Im więcej tym tarcza będzie się wolniej tępić a jakość wykończenia będzie lepsza.
 
Przy średnicy 250 mm natomiast, 24 zęby do wzdłużnego, 42 do uniwersalnego a 60 lub 80 do precyzyjnego.