Jak właściwie dobrać tarczę do ukośnicy?

Ukośnica podobnie jak zgłębiarka znajduje się praktycznie w każdym amatorskim i profesjonalnym warsztacie czy stolarni. Dzięki niewielkim gabarytom można ją zabrać na każdy montaż, gdzie bardzo często jest wykorzystywana do cięcia profili aluminiowych czy elementów z drewna.

Jak dobrać właściwie tarcze ?

Tak jak w przypadku zgłębiarek i innych elektronarzędzi należy ustalić model oraz producenta maszyny aby sprecyzować wymiary tarczy – średnica zewnętrzna oraz otwór wewnętrzny. Kolejnym krokiem będzie kwestia obrabianego materiału. 
 
Tak więc jeśli tarcza będzie pracować głównie w płycie wiórowej, aluminium czy w tworzywach sztucznych, należy zastosować gęste uzębienie trapezowe – proste oraz negatywny kąt natarcia. Kiedy zęby tarczy mają negatywny kąt natarcia, oznacza to że pochylenie względem   kierunku ruchu tarczy jest zdecydowanie mniej agresywne, co pozwala na cięcie z dużo większą precyzją.

W przypadku pracy z drewnem litym i sklejce, stosujemy częściowo powyższe zasady. Jednakże ostrze tarczy do drewna ma kształt naprzemian – skośny. Również należy pamiętać o negatywnym kącie natarcia, a w przypadku cięcia elementów wzdłuż słoja, należy zastosować tarczę z mniejszą ilością zębów. Im większa ilość ostrzy w przypadku cięcia elementów w poprzek czy w sklejce, tym jakość cięcia będzie lepsza.

Najważniejsze kwestie o których należy pamiętać to właściwy kształt zęba dobrany odpowiednio do materiału jaki chce ciąć. Dodatkowo należy wspomnieć dlaczego negatywny kąt natarcia ostrza jest bardzo ważny przy pracy ukośnicą. Ukośnica w przeciwieństwie do zagłębiane, pilarek ręcznych czy stolikowych, tnie z góry na dół. Dlatego przypadku wejścia w materiał od góry, jest bardziej narażony na wyrywanie i szarpanie krawędzi. 

Poniżej zamieszczamy odnośnik do kategorii Pił tarczowych dedykowanych do ukośnic.